Solaris سیستم عاملی بر پایه UNIX است که در سال 1992 توسط شرکت SUN (Stanford University Network) Microsystems تهیه شده و روی سخت افزارهای Sun Sparc ، Intel Pentium، Cyrix، AMD قابل نصب می باشد. هیچ نسخه دیگری از Unix، شهرت ، تعدد کاربران و فراگیری گسترده Solaris را تجربه نکرده است.

Solaris Operating Environment یک بسته نرم افزاری است شامل: 

سیستم عامل Sun OS( نسخه شرکت SUN از Unix BSD که بر پایه System V release 4 نوشته شده است ) + محیط گرافیکی GUI + ONC ( Open Network Connectivity ) + سرویسهای شبکه مانند NFS، NIS...+ابزارهای مختلف
این سیستم عامل Multiuser، Multitask، Symmetric multiprocessing with multithreads با قابلیت Self-healing and Self-managing Functionality ، Real time Functionality و دارای بالاترین Security level در بین سیستم عاملهایUnix Based می باشد و به عنوان Database Server برای Oracle ، Informix و Jbase و امن ترین و Stable ترین server برای سرویسهای شبکه مانند Proxy، Email، Web،DNS ،DHCP، NFS،NIS ، LDAPو... بکار می رود همچنین Trusted Solaris به دلیل security بالا یکی از پر کاربردترین UNIX ها برای Applicationهای بانکی و محیطهای نظامی است و به عنوان سیستم عامل Embedded برای بسیاری از دستگاههای دقیق مهندسی پزشکی مانند سیستمهای MRI استفاده می شود.

Solaris یک سیستم عامل استاندارد برای developer های نرم افزار ، مدیران سیستم و کاربران عادی است. از ابزارهای موجود در این سیستم عامل می توان به :

Glib, GTK, JPEG PNG, TIFF, zlib XML, Tcl/Tk ، C and C++ Compiler و Java برای development
Apache, Tomcat, Java Application Server, Perl, Solaris Containers. MySQL 
و PHP distribution برای Web
Jumpstart, Diskless client support, Secure WAN boot, Solaris Live Upgrade 
وSolaris Flash برای نصب
Sun Management Center، support for large volumes ،high-performance logging FS (UFS) , Solaris Volume Manager, Sun StorEdge Traffic Manager, Solaris ZFS ، 
Dynamic Reconfiguration, Reconfiguration Coordination Manager 
Solaris Fault Manager, Solaris Service Manager, Sun ONE برای راهبری
Memory Placement Optimization (MPO), Thread library, Enhanced directory name lookup cache, Dynamic Intimate Shared Memory and libumem, Mobile IP, PPP, Sendmail, NTP , BIND 9, IP network multipathing ،Samba, NFSv4 , FTP برای شبکه
Star office، Star suite، CDE (Common Desktop Environment) ، Gnome
Sun Java Desktop System ، Audio and Video، Image Tool ، Mozilla, File manager و بسیاری ازapplication ها برای کاربران اشاره کرد.
محیط عملیاتی Solaris دارای ویژگیهای زیر می باشد :
  • Portability : قابلیت انتقال Application ها در زمان Upgrade سخت افزاری بدون نیاز به Conversion
  • Horizontal and Vertical Scalability: این سیستم عامل روی تمام رده های سخت افزار از Laptop تاSupercomputerها و بر روی سیستمهای Multiprocessor قابل نصب است.
  • Interoperability: برخورداری سیستم عامل از استاندارد در زمینه Interface های ارتباطی این امکان را به وجود می آورد تا در سایتهای بزرگ در ارتباط با سیستم عاملهای دیگر به راحتی کار کند.
  • Compatibility : کلیه application ها پس از Upgrade سیستم عامل بدون تغییر قابل استفاده هستند
  • Security : نرم افزارهایی مانند GSS-API, Secure Shell, TCP Wrappers,
  • Digitally signed binaries, BART and Solaris Containers for application isolation. و محیط بستهUnix امکان نفوذ به سیستم عامل را به حداقل می رساند.

این سیستم عامل برای Sparc و X86 ارائه می شود . همزمان با موج جدید Open Source شرکت Sun Microsystems گامهای مثبتی در این زمینه برداشته و نسخه جدید سیستم عامل Solaris را برای Download از طریق اینترنت ارائه کرده است همچنین سایت اینترنتیwww.opensolaris.org کلیه source code های Solarisرا برای استفاده developer ها در اختیار عموم می گذارد.

شاید بسیاری از ما نام سیستم‌عامل شركت سان مایكروسیستمز، یعنی سولاریس را كمتر از سایر سیستم‌عامل‌های محبوب مثل ویندوز و لینوكس شنیده باشیم. دلیل آن هم كاملاً روشن است. این سیستم‌عامل به دلیل كاربردهای خاص آن كه مربوط به مینی كامپیوترهای SPARC می‌شود صرفاً در دسترس افراد خاصی كه شبكه‌های مبتنی بر كامپیوترهای مذكور را مدیریت می‌كنند قرار دارد. پس از مدتی نسخه‌هایی از این سیستم‌عامل قدرتمند برای نصب بر روی كامپیوترهای شخصی X86 توسط شركت سان ارایه گردید كه در برخی كاربردهای خاص مثل سرورهای اینترتنی مورد اقبال كارشناسان و كاربران قرار گرفت. در این مقاله نگاهی خواهیم داشت به این سیستم‌عامل و نسخه جدید آن.
پس از یك سال و اندی قول و قرار، بالاخره تلاش‌های شبانه‌روزی و انجام آزمون‌های مختلف بر روی نسخه‌های آزمایشی نتیجه‌ و یاران اسكات مك‌نلی، مدیرعامل شركت سان مایكروسیستمز، به‌طور رسمی جشن گرفتند و دوشنبه 15 نوامبر را به عنوان روزی خاطره‌انگیز اعلام نمودند. كه هم‌اكنون یك نسخه آزمایشی با عنوانExpress Edition بر روی سایت شركت سان از آماده دریافت و نصب رایگان است. 


اما طبق اظهارات مدیران پروژه سولاریس، نسخه كامل آن به زودی عرضه خواهد شد و به احتمال زیاد چند ماه بعد از آن هم با ارایه سورس‌كد آن به صورت، سولاریس را به جمع جامعه اُپن‌سورس رهنمون خواهد ساخت.

سیستم‌عامل سولاریس كه هم بر روی كامپیوترهای SPARC و هم بر روی كامپیوترهای شخصی X86 با پردازنده‌های اینتل و AMD قابل‌اجرا است، در طول حیات خود از سال‌ها قبل تاكنون دچار افت و خیزهای فراوانی شده است. در ابتدا این سیستم‌عامل با ارایه یك محیط گرافیكی برای یك سیستم‌عامل مبتنی بر یونیكس، توانست نظر بسیاری از كاربران یونیكس‌های متنی و قدیمی‌تر مثل SCO را به خود جلب كند اما به تدریج و با مطرح شدن لینوكس و دنیای اپن‌سورس، خصوصاً در نقش سرورهای مربوط به شبكه‌های كوچك، این سیستم‌عامل در معرض رقابتی دشوار قرار گرفت. محیط‌های زیبا و كاربرپسند مشهور لینوكس مثل Gnome وKDE و انواع و اقسام برنامه‌ها، هر روز محبوبیت محیط گرافیكی X سولاریس را تحت‌تأثیر قرار داد. البته با تمام این اوصاف و پس از گذشت سال‌ها از ارایه نسخه‌های مختلف لینوكس‌های سرور و نرم‌افزارهای متعدد تحت آن، هنوز سرویس‌دهنده‌های بزرگ اینترنتی مثل یاهو یا Hotmail و MSN، سولاریس را به عنوان یكی از قدرتمندترین، پایدارترین و امن‌ترین سیستم‌عامل‌ها مورد استفاده قرار داده و هیچگاه سخنی از جایگزینی سرورهای سولاریس خود با آلترناتیوی به نام لینوكس سخن به میان نیاورده‌اند. اما به هر حال مسأله مهمی كه در این زمینه اتفاق افتاد، كاهش موارد استفاده و كاربرد سولاریس به عنوان یك سیستم‌عامل گرافیكی مبتنی بر یونیكس بود و از این جا به بعد بود كه بسیاری از كاربران قدیمی یونیكس كه به دنبال راه‌حلی برای رهایی از مشكلات و عدم جذابیت سیستم‌عامل خود بودند، به غیر از سولاریس، به آلترناتیو دیگری مثل لینوكس هم به شدت توجه می‌كردند. سان را بر آن داشت تا به
هر صورتی كه شده سعی كند سولاریس را به جایگاه قبلی خود برگرداند. طبق اظهارات مقامات سان، بیش از ششصد تغییر و بهبود در نسخه جدید سولاریس 10 به‌وجود آمده است. تكنولوژی مشهور سولاریس به‌نام Big Five اكنون شامل پنج برنامه قدرتمند به‌ نام‌های N1 Grid Container برای ایجاد محیط‌های چندگانه، DTrace كه یك ابزار ویژه شناسایی و تست سیستم برای مدیران شبكه است، سیستم 
Predictive self healing جهت تشخیص زودهنگام اشكالات احتمالی و رفع خودكار آن‌ها، تكنولوژی .crypto infrastructure و همچنین فایل سیستم زتابایتی (یك میلیون گیگابایتی) به‌نام ZFS می‌باشد. از دیگر تغییرات عمده، امكان اجرای توابع كتابخانه‌ای نوشته شده برای لینوكس است. بدین‌صورت برنامه‌های كامپایل شده برای لینوكس، در سولاریس هم قابل‌اجرا هستند، پدیده‌ای كه قبلاً سیستم‌عاملی مثل FreeBSD به داشتن آن به خود می‌بالید.

از سوی دیگر، توسعه‌گران سیستم و برنامه‌نویسان هم از ویژگی‌های جدید سولاریس 10 بی‌نصب نخواهند ماند. نسخه‌های بتای (Java studio 10 (JS و همچنین (7 Java studio Enterprise 7 (JSE مژده‌ای به علاقه‌مندان زبان جاوا برای برنامه‌نویسی راحت‌تر در محیط‌های جدید متعلق به سولاریس است.

نسخه جدید سولاریس به‌وجود آمده، مسأله قیمت و مجوز استفاده (License) است. در این وادی، دارندگان نسخه‌های قبلی سولاریس قابل نصب بر روی سرورهای SPARC هیچ تغییر خاصی را احساس نخواهند كرد و سیاست خرید یك سرور و یك مجوز كماكان برقرار ماند. اما در مورد سرورهای X86 احتمال اعمال دو سیاست مختلف در این زمینه وجود دارد. در ابتدا یك نسخه كاملاً رایگان و قابل دریافت از طریق اینترنت به مشتریان اعطا می‌شود و آن‌ها فرصت كافی را برای تست و سنجش انگیزه خود جهت استفاده از نسخه جدید را می‌‌یابند. این نسخه هیچ جای بروز شدن (uptodate)، رفع باگ و هر نوع پشتیبانی از طرف سان را ندارد. در صورت متقاعد شدن كاربران به استفاده دائمی از سولاریس 10، یك مجوز از میان دو انتخاب زیر به آن‌ها داده می‌شود: قیمت 120 دلار در سال برای هر پردازنده با امكان بروز شدن سیستم‌عامل و رفع باگ‌ها و یا قیمت 240 تا 360 دلار در سال برای هر پردازنده با امكانات مورد قبلی یا به علاوه هر نوع پشتیبانی.
سیاست مذكور صرفاً به جهت ترغیب كاربران سرورهای ویندوز و لینوكس به روی آوردن به طرف سیستم‌عامل جدید 64 بیتی سولاریس 10 است.

مارك مك كلین، معاون فروش نرم‌افزار در سان، معتقد است: سیستم جدید قیمت‌گذاری محصولات سان، بسیاری از طرفداران لینوكس ردهت و حتی فدورا را به خود جلب خواهد كرد. اگر چه فدورای 3 یك سیستم مجوز استفاده چند لایه به نام Kick-the-tires دارد كه كاربران را تشویق به خریدن یك نسخه و استفاده از چند نسخه رایگان می‌كند، اما آقای مك كلین معتقد است كه سان با ارایه یك نسخه رایگان در ابتدای كار نه‌تنها مشتریان ردهت بلكه مشتریان لینوكس HP و حتی سولاریس نسخه 9 خودش را هم به شدت تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. این كار باعث می‌شود تا كاربران ابتدا سرویس‌های مختلف موجود در سولاریس 10 را آزمایش كرده و سپس هر طور كه می‌پسندند اقدام به خرید آن‌ها نمایند. مایكل دُرچ تحلیلگر و مشاور مسایل IT معتقد است كه مدیران سیستم‌های Enterprise به هیچ عنوان نباید به سادگی از كنار سولاریس 10 بگذرند زیرا در صورتی كه شركت سان در اظهاراتی كه در مورد این سیستم‌عامل می‌كند، صادق باشد، فضای جدیدی با ارایه آن در حوزه سیستم‌عامل‌های قدرتمند ایجاد خواهد شد و به‌خصوص با این سیستم قیمت‌گذاری جدید خیلی چیزها تحت‌تأثیر قرار خواهند گرفت.

جان لویاسونو، معاون اجرایی سان معتقد است این شركت در طراحی و ساخت این نسخه سیستم‌عامل كه هزینه‌ای در حدود نیم‌میلیارد دلار و ارزش كاری بیش از سه‌هزار مهندس را دربرداشته است، اهداف كوتاه‌مدت و بلندمدت ویژه‌ای را دنبال می‌كند. كارایی غیرقابل تصور، امنیت غیرقابل رقابت و كاربرد فراوان از جمله این اهداف هستند. مكانیسم بهینه‌یافته TCP stack موجود در سولاریس 10، افزایش 20 درصدی سرعت انتقال ده‌ها گیگابایت اطلاعات را از طریق شبكه اترنت فراهم آورده است. یا مثلاً ابزار DTrace به بهترین وسیله مدیران سیستم یا حتی برنامه‌نویسان برای مانیتورینگ سیستم تبدیل شده است. بدین‌وسیله می‌توان كلیه عملیات ورودی - خروجی در حال اجرا را مشاهده كرد. بسیاری از خطاهای رخ داده در ماژول‌های كرنل كه پیش از این فرصت زیادی جهت كشف آن‌ها زمان مصرف می‌شد، اكنون در عرض چند دقیقه قابل ردیابی هستند. در زمینه سیستم N1 Grid، در نسخه‌های قبل، این فناوری قادر بود چند محیط مجازی جدا از هم سولاریس را بر روی یك دستگاه كامپیوتر شبیه‌سازی كند. به واسطه این قابلیت، در واقع كاربر احساس می‌كرد كه دارای چند سیستم‌عامل سولاریس بر روی یك كامپیوتر است و مثلاً با یكی از آن‌ها شروع به نصب برنامه می‌كرد و با دیگری به اینترنت متصل می‌شد و غیره. اما اكنون این مسأله به چیزی غیر از وجود چند دسكتاپ مختلف برای كاربر تبدیل شده است. اكنون شما با تكنولوژی N1 Grid Container قادر خواهید بود برای این محیط‌های جدید آدرس‌های IP جداگانه و یا فایل سیستم مجزا در نظر بگیرید. شاید بسیاری از متخصصان، تكنولوژی جدید سولاریس را همتراز ماشین‌های مجازی WMWare كه همین كار را قادر است انجام دهد بدانند. اما نكته مهم این است كه اصولاً محیط‌های شبیه‌سازی شده با WMWare بسیار كندتر و با كارایی كمتری نسبت به فناوری جدید سولاریس هستند. در سولاریس شما می‌توانید مثلاً 3 محیط مختلف را در عرض پانزده دقیقه ایجاد كرده و با سرعت عالی به گشت‌وگذار و كار در هر یك از آن‌ها بپردازید. ضمن این‌كه نیاز به هیچ برنامه واسطی هم ندارید و خود سیستم‌عامل این سرویس را به بهترین شكل و بالاترین سطح مدیریت در اختیارتان قرار می‌دهد. 
به‌طور كلی ادعای جدید سان مبنی بر افزایش سرعت نسخه ویژه SPARC در سولاریس 10 و همچنین سریع‌تر بودن نسخه ویژه X86 آن نسبت به كلیه لینوكس‌های سرور مسأله‌ای است كه با گذشت زمان و نظر كارشناسان و كاربران مشخص خواهد شد. اما در این موضوع كه سولاریس 10 را می‌توان یك نقطه عطف در فعالیت‌های شركت سان دانست، چه به لحاظ ارایه یك نسخه رایگان، چه به لحاظ ارایه سورس‌كد سیستم‌عامل و چه به‌خاطر بهبود‌های شگفت‌انگیز در كارایی، امنیت و سادگی استفاده. ضمن این‌كه اصولاً شركت سان به دلیل ارایه پلتفرم كامل سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مختص خودش همیشه زبانزد جامعه IT بوده و احتمالاً این‌بار نیز سعی در تولید سخت‌‌افزارهای ویژه‌ای خواهد نمود كه در تعامل با سولاریس 10، قدرتی غیرقابل رقابت را در میان سرورهای Enterprise و حتی سرورهای شبكه‌های كوچك‌تر، به دست آورد. در شماره‌های آینده سعی خواهیم كرد از سیستم‌عامل جدید سان، گفتنی‌های بیشتری داشته باشیم.

OpenSolaris شرکت Sun Microsystemیک پروژه متن‌باز واقعی است و زیاد شبیه پروژه متن‌باز لینوکس نمی‌باشد.شباهت آنها چیست؟ هر دوی آنها یک نگارش از عدهط را تولید خواهند کرد که کد منابع آنها به صورت رایگان در دسترس ما خواهد بود. همچنین از لحاظ مسائل حقوقی ٿن‌آوری اطلاعات نیز شباهتهای بسیاری وجود دارد.

در اینجا این مسائل مطرح می‌شود که: اوپن سولاریس و لینوکس از کجا آمده‌اند؟ چگونه مجوز‌گرٿته‌اند؟چگونه می‌توان از کد آنها استٿاده کرد؟ جواب این سوالات در این دو پروژه با یکدیگر تٿاوت دارند و در بسیاری از موارد کاملا متٿاوت از یکدیگر هستند. بله این موضوع ممکن است برای ٿن‌آوری اطلاعات مساله ساز باشد.

حاصل این تٿاوتها رقابت می‌باشد و این موضوعی است که ما از آن بهره‌مند می‌شویم. این رقابت بین دو محصول مشابه نیست بلکه ما بین دو راه مختلٿ استٿاده از متن‌باز می‌باشد.

لینوکس توسط لینوس توروالدز و یک گروه بزرگ از برنامه‌نویسان سرتاسر دنیا بوجود آمده است. اوپن سولاریس را یک ٿروشنده مهم نرم‌اٿزاری که از ٿرآیندهای سنتی توسعه نرم‌اٿزاری استٿاده می‌کند تولید کرده است.

لینوکس دارای یک پایه رشد کرده و توسعه یاٿته برای نصب می‌باشد. اوپن سولاریس رسما چیزی ندارد. به هرحال سان، سولاریس را تولید کرده است مشتریان شروع خوبی برای خرید آن داشته‌اند.

لینوکس پروانه تائید شده و اعتبار ٿروش بسیاری از طریق سرمایه‌گذاری های بیلیون دلاری شرکتهایی مانند ای‌بی‌ام، ردهت و ناول، بدست آورده است در حالی که از اوپن سولاریس ٿقط یک شرکت پشتیبانی می‌کند و اسکات مک‌نیلی (Scott McNealy) برای آن کنٿرانس مطبوعاتی ترتیب داده است.

با وجود این تٿاوتها هر دوی آنها در حال رقابت در بین برنامه‌نویسان می‌باشند برای اینکه توسط آنها توسعه داده شوند و بوسیله این برنامه نویسان شروع به در آمدزایی کنند.

جالبترین مساله مربوط به قسمت سخت تولید نرم‌اٿزار یعنی مجوزگیری می‌شود. لینوکس از مجوز مشهور متن‌باز GPL استٿاده می‌کند که در آن کدها به صورت محکم به مجوز GPL مربوط می‌شوند و برای انتشار دوباره باید تحت کدهای GPL باشند. این راه باعث می‌شود که همه چیز متن‌باز باقی بماند.

در مورد اوپن سولاریس باید بگوئیم که سان از مجوز متن‌باز خودش استٿاده می‌کند، که توزیع مجوزهای تولید معمولی (CDDL) می‌باشد. (همچنین CDDL برای مجوزگیری مرورگرهای وب متن‌باز ٿایرٿاکس و موزیلا شکل گرٿته است.) خصوصیت برجسته CDDL این است که اجازه می‌دهد کدهای تحت این مجوز به توزیعهای دیگر متن‌باز یا حتی مجوزهای مالکانه تبدیل شوند.

مجوز شرکت سان بصورت آشکار دارای مجوزهای انحصاری می‌باشد. گٿته می‌شود که 1670 امتیازنامه دارد که با کدهای اوپن سولاریس کار می‌کنندو این موضوع محدودیت بیشتری نسبت به ای‌بی‌ام دارد که شامل 500 امتیازنامه دارد که با هر کد متن‌بازی قابل استٿاده است.

این خصوصیات CDDL باعث جدایی آن از استیل لینوکسی متن‌باز شده است و توزیع نرم‌اٿزارهایی که با لینوکس آمیخته شده‌اند غیر ممکن می‌باشد چون مجوزهای آنها کاملا با یکدیگر متٿاوتند و اصلا همساز نیستند.

مساله مطلوبی که اتٿاق می‌اٿتد این است که: ضمانت می‌شود پروژه اوپن سولاریس از لینوکس بوجود نیامده است و مهم نیست که محصول نهایی آنها چقدر به یکدیگر شبیه باشند.